UB Students Inducted Into Phi Beta Kappa

By Sue Wuetcher

Release Date: May 22, 2006

BUFFALO, N.Y. -- Students at the University at Buffalo recently were inducted into the Omicron Chapter of Phi Beta Kappa honorary society.

Students selected to be members must be seniors graduating in a liberal arts degree program or one of a small number of juniors. They must have a grade-point average of 3.75 or higher with 85 credit hours completed, or 3.50 or higher with 100 credit hours completed.

The University at Buffalo is a premier research-intensive public university, the largest and most comprehensive campus in the State University of New York system. UB's more than 27,000 students pursue their academic interests through more than 300 undergraduate, graduate and professional degree programs. The university offers the only degrees in law, pharmacy and architecture in the SUNY system, and is the home of the only comprehensive public school of engineering in New York State.

The students who were inducted and their majors are:

AKRON: Aimee Buyea, media study; Kathryn Fry, mathematics

ALDEN: Katherine Crooks, psychology; Katie Langiewicz, psychology

AMHERST: Alicia Beardsley, sociology; Siu Fai Chow, physics; Patrick Cupka, computer science and engineering; Leslie Fluri, communication; Audra Foote, psychology; Kevin Hickey, economics; Christina Matteliano, anthropology; Jennifer Naginskaya, chemistry; Yuka Nakamura, social sciences interdisciplinary; Kristen Ortman, social sciences interdisciplinary; Andrew Reynolds, biological sciences; Rachael Rubin, psychology; Carla Sanderson, romance languages and literatures; Ashley Steinkirchner, political science; Michael Torsell, English; Charles Wiff, English

ANGOLA: Kimberly Allen, sociology; Victoria Lammerhirt, psychology

ASTORIA: Shahrina Ankhi, anthropology

AVON: Christopher White, geology

BALDWINSVILLE: Elizabeth Salzman, social sciences interdisciplinary

BATAVIA: Jacob Lang, history; John White, computer science and engineering

BIRMINGHAM, AL.: Erin Stricklin, theatre and dance

BLASDELL: Jenny Augustine, history

BROCKPORT: Yonghee Cho, mathematics; Jonas Locke, chemistry

BRONX: Rosangela Pichardo, communication

BROOKLYN: Ariana Angel, political science; Irina Gorodetskaya, communication; Jonathan Hamill, history; Felicia Lau, media study; Na Liu, economics; Jon Middleton, mathematics; Cathy Ng, political science; Michael Pettinato, history; Slawomir Sloniowski, biochemistry

BUFFALO: Sharon Ammerman, social sciences interdisciplinary; Miriam Atkin, English; Jamye Banks, psychology; Lesley Capuana, psychology; Richard Coia, mathematics; Brittany Dileo, social sciences interdisciplinary; Joseph Grace, classics; Christa Harder-Stepien, anthropology; Gabrielle Joyce, social sciences interdisciplinary; Katherine Kulpa, romance languages and literatures; Lok Lok Liu, chemistry; Mark Maglio, English; Christopher Netter, chemistry; Luis Martinez, psychology; Ian McCracken, psychology; Tiffany Mellon, English; Aaron Perry, political science; Michael Perry, biological sciences; Michele Petrotto, communication; Joseph Popielarczyk, social sciences interdisciplinary; Caitlin Sestokas, social sciences interdisciplinary; Evan Stachnik, social sciences interdisciplinary; Kimberly Sweet, political science; Elizabeth Thomann, art history; Jarreau Weber, media study; Laura Zuchlewski, mathematics; Krystian Zukiewicz, mathematics

CAMILLUS: Tracy Stepien, mathematics

CANANDAIGUA: Emily Fusco, social sciences interdisciplinary

CHAFFEE: Joshua Watkins, history

CHEEKTOWAGA: Michael Curry, romance languages and literatures; Heather Dietl, psychology; Kelly Eagen, political science; Victoria Everett, geology; Rebecca Haderer, psychology; Jennifer Hilburger, communication; Bernadette Pasek, English; Leo Polak, media study

CHURCHVILLE: Ashley Tveit, psychology

CICERO: Jean Verrette, mathematics

CLARENCE: Rachel Bernstein, psychology; Jeffrey Budzinski, history; Rachel Davis, chemistry

CLIFTON PARK: Kevin Kirshenbaum, physics; Megan Murray, biological sciences

COLLEGE POINT: Mahbubul Patwary, biomedical sciences

CONESUS: Tera Galante, biological sciences

CORFU: Anne Saleh, art

CORTLAND: Emily Horak, media study

DAYTON, OHIO: Katie Weekley, psychology

DEPEW: Dawn Cßhernega, social sciences interdisciplinary; Larissa-Jayne Edwards, history; Joshua Erizer, social sciences interdisciplinary; Richard Johnson, psychology

EAST AMHERST: Christa Bishop, psychology; Leslie Davies, social sciences interdisciplinary; Jonathan Kessler, biomedical sciences; Vitaly Kramer, English; Ka-Leung Lee, computer science and engineering; Rena Malik, social sciences interdisciplinary; Joshua Mastroianni, mathematics; Bethany Miller, communicative disorders and sciences; Jonathan Schultz, political science; Emily Skinner, communication; Krystle Winzenried, social sciences interdisciplinary; Mark Zambito, philosophy

EAST AURORA: Tamara Haungs, history; Alex Nye, romance languages and literatures; Amanda Reling, social sciences interdisciplinary

EAST SYRACUSE: Corinne Zellner, psychology

ELMIRA: Brittany Dolph, psychology

ENDWELL: Samantha Sorrentino, communication

ERIE, PA.: Lisa Mancini, English; Erica Pastore, art history

EVAN MILLS: Kari Drozd, history

FAIRPORT: Kimberly Burke, social sciences interdisciplinary; Sara Burneal, communication; William Calabrese, psychology; Elizabeth Flynn, English; Sarah Jones, anthropology; Timothy Thorpe, computer science and engineering

FARMINGVILLE: Alicia Kaufman, anthropology

FAR ROCKAWAY: Anuththara Jayasekara, psychology

FAYETTEVILLE: Molly Dubansky, theatre and dance

GETZVILLE: Lauren Alessi, sociology; Laura Cornejo, social sciences interdisciplinary; Ogechukwu Etudo, biological sciences; Patrick Kapperman, English; Jennifer Redino, social sciences interdisciplinary; Kristin Yalowich, classics

GRAND ISLAND: Cara O'Donnell, psychology; Kerenza Simon, social sciences interdisciplinary; Balbir Singh, special major; Ali Syed, mathematics

GREENLAWN: Brian Mitzman, biomedical sciences

HAMBURG: Douglas Mallaber, psychology; Daniel Moore, geology; Jenny Sheffer, biological sciences; Amy Zielinski, biological sciences

HONEOYE: Melinda Wright, special major

HURLEY: Brian Danielak, chemistry

ISLIP: Robert Richards, psychology

JAMAICA ESTATES: Chi Chan, economics

JAMESTOWN: Anne Gullotti, art history; Betsy Thayer, social sciences interdisciplinary; Tara Waddell, psychology

JOHNSON CITY: Michael Dedek, English

KENMORE: Benjamin Dipaola, communication; Elizabeth McGrath, history; Jeffrey Nisbet, linguistics; Joslin Pellerite, classics; Julie Scheider, psychology

KINGSTON: Karen Corey, social sciences interdisciplinary

LAKEVIEW: Geraldine Gigliotti, English

LANCASTER: Annalise Johnson, psychology; Kristi Klier, English; Megan Randall, communication; Sarah Ruchalski, media study; Robert Spengler, anthropology; Lindsay Williams, psychology; Carl Woelfel, economics

LEWISTON: Annemarie Ceretto, communicative disorders and sciences; Andrea Voelker, political science

LIVERPOOL: Michelle Kline, political science

LOCKPORT: William Boulden, computer science and engineering; Andrew Gallagher, physics; Lauren Krystaf, anthropology; Brendan Stapley, English; Jeff Thomas, psychology; Stephen Wallace, English

MERRICK: Matthew Barge, communication

MALONE: Kristine Lunan, psychology

MANHATTAN: Emile Berk, psychology

MASPETH: Anna Wlodarczyk, political science

MASSENA: Kristen Howard, biological sciences

NEW HARTFORD: Madhavi Patil, psychology

NIAGARA FALLS: Kenneth Ilgunas, history; Rachel Rafferty, biomedical sciences

NORTH TONAWANDA: David Albert, computer science and engineering; Nicole Cieri, psychology; Kelly Evans, English; Candice Gregoire, psychology; Toru Imai, mathematics; Sangwoo Kim, computer science and engineering; Rachel Kochmanski, English; Janelle Koplun, mathematics; Mary Rumpf, physics; Lizabeth Schnitzer, theatre and dance; Jarryd Smith, political science

OAKMONT, PA.: Dimitri Facaros, communication

OLEAN: Nicholas Sprague, history

ORCHARD PARK: Kelly Coakley, political science; Emily Kustreba, social sciences interdisciplinary; Joseph Salazar, computer science and engineering; Melissa Stark, romance languages and literatures

OSWEGO: Aileen Nyman, psychology; Matthew Reed, social sciences interdisciplinary

PALMYRA: Nichole Burton, English

PHELPS: Bonnie Coggeshall, biological sciences

PINE CITY: Amber Phillips, social sciences interdisciplinary

PLAINVIEW: Jennifer Hinchy, romance languages and literatures

POMANA: Jordan Chanler-Berat, biological sciences

RANDOLPH: George Dalbo, history

ROCHESTER: William Defraine, psychology; Tracy Giuliano, media study; Matt Miller, physics; Alex Placito, philosophy; Matthew Pragel, chemistry; Ian Rogers, art; Matthew Schiffhauer, political science; Kimberly Shubert, political science; Patricia Shulenburg, psychology

ROME: Amy Evans, music; Richard Parker, biological sciences

ROSEDALE: Tori Gonzalez, romance languages and literatures

SALAMANCA: Kelsey Riley, biological sciences

SANBORN: Marcy Dexheimer, history

SCOTIA: Heather Cornell, psychology

SETAUKET: Nicholas Holzmacher, mathematics

SKANEATELES: Suzanne Corriveau, social sciences interdisciplinary

SMITHTOWN: Matthew Giunta, psychology

SOLVAY: Lauren Halton, political science

SOUTH NEW BERLIN: Laura Dibbell, English

STAMFORD, CT.: Henry Halim, sociology

STATEN ISLAND: Diana Jun, psychology; Edyta Ostrowska, political science

SYRACUSE: John Flanagan, romance languages and literatures; Jennifer Gutai, political science; Meghan Mahon, sociology; Samuel Weiner, philosophy

TONAWANDA: Soyoung Lee, linguistics; Elizabeth Somerville, romance languages and literatures

TRUMANSBURG: Craig Dodge, physics

VESTAL: Gabrielle Grenchus, communication; Derek Nichols, anthropology; Mary Walsh, political science

VICTOR: Brian Van Buren, economics

WALES: Margaret Starostik, linguistics

WARREN, PA.: Carrie Moldovan, psychology

WATERLOO: Megan Noyes, anthropology

WATERTOWN: Alicia McAnulty, communicative disorders and sciences

WEBSTER: Rachael Brust, biochemistry; Sarah Hodges, English

WEEDSPORT: Kelly Harris, chemistry

WEST FALLS: Jacob Miner, physics

WEST SENECA: John Fenz, English; Lindsay Maza, psychology; Steven Morse, geography

WILLIAMSVILLE: Erika Braun, psychology; Maureen Cattieu, social sciences interdisciplinary; Rafael Cavalcanti, biochemistry; Michael Durfee, history; Jun Hong, biological sciences; Nicolas Jackson, computer science and engineering; John Kirchgraber, English; Anna Kuechle, mathematics; Sarah Lutz, sociology; Camelia Nader, social sciences interdisciplinary; Nicole Novak, social sciences interdisciplinary

WOODMERE: Carly Rokuson, social sciences interdisciplinary

WYOMING: Sarah Duval, history

YORK, PA.: Lauren Burd, communication

YORKTOWN HEIGHTS: Jonathan Maurer, English

YOUNGSTOWN: Gregory Sherman, biological sciences